Odkryj podziemny Asyż – Forum rzymskie pod stopami turystów

5
(1)

Niewielu spacerujących po Asyżu turystów wie, że Asyż ma bardzo bogatą historię sięgającą III wieku p.n.e, kiedy to istniejąca osada zamieszkała przez lokalnych mieszkańców Umbrii została zdobyta przez Imperium rzymskie.

W starożytnym Rzymie Asisium było bardzo dobrze prosperującym miastem, zamieszkiwali go bogaci kupcy, którzy posiadali piękne wille – dwie z nich (domus Larario i Properzio) są możliwe do zwiedzenia. Asisium posiadało mury obronne, system kamiennych dróg, cysterny na wodę, forum z ważnymi budynkami urzędowymi i sklepami, świątynie, amfiteatr, termy. Wszystko to, do dziś nienaruszone i „ukryte” przez wieki pod średniowiecznym miastem zbudowanym na pozostałościach rzymskiego Asisium. Kto wie, ile innych ciekawych rzymskich budynków czeka na odkrycie!

 😎  FORUM ROMANUM

Doskonałym świadectwem obecności Rzymian w Asyżu, jest tzw. Świątynia Minerwy, położona w centrum miasta na Placu Ratuszowym. Do dziś jest jednym z najwspanialszych przykładów budownictwa sakralnego z czasów rzymskich. Świątynię podziwiał w 1786 roku niemiecki poeta Goethe w trakcie swojej podróży po Włoszech. Zachwyt pisarza nie powinien nikogo dziwić. Świątynia do dziś charakteryzuje się perfekcyjnie zachowaną fasadą, ozdobioną sześcioma kolumnami zwieńczonymi kapitelami w stylu korynckim. Zbudowana w 30 r. p.n.e., poświęcona bogowi Heraklesowi, wzięła swoją nazwę od posągu kobiety znalezionego w świątyni i utożsamionego z wizerunkiem bogini Minerwy. W gmachu świątyni przez lata mieściły się kolejno: więzienie, mieszkania zakonników, sklepy i siedziba rady miejskiej, aż w końcu w XVI wieku, budynek przekształcono w kościół Santa Maria sopra Minerva.

Stojąc naprzeciwko świątyni, łatwo zauważyć nietypowe białe paski zaznaczone na asfalcie. Często mylone przez turystów ze zwykłymi liniami parkingowymi, w rzeczywistości mają zupełnie inne znaczenie. Są to ślady elementów architektonicznych z czasów rzymskich, które w rzeczywistości wciąż znajdują się dokładnie w tym samym punkcie, zaledwie kilka metrów poniżej powierzchni placu, gdzie do dziś usytuowane jest rzymskie forum romanum.

😯 CIEKAWOSTKI

Forum romanum zostało znalezione podczas wykopalisk przeprowadzonych w 1836 roku i znajduje się 5 metrów pod powierzchnią Placu Ratuszowego. Aby zwiedzić pozostałości rzymskiego forum oraz liczne znaleziska archeologiczne z czasów rzymskich ( sarkofagi, kapitele, inskrypcje), należy udać się do małego, lecz bardzo charakterystycznego i dobrze zorganizowanego Muzeum Archeologicznego z wejściem od ulicy Portica, zaledwie kilka metrów od Świątyni Minerwy. Spacerując korytarzami w podziemiach miasta można zobaczyć pozostałości  monumentalnego rzymskiego trybunału oraz małą świątynię tetràstyle poświęconą synom Zeusa (oznaczone białymi paskami na placu Ratuszowym), podium z siedzeniami dla sędziów, cysterny i tzw. tabernae czyli rzymskie sklepy. W czasach rzymskich, to własnie z niżej położonego forum, wysokimi schodami można było dostać się do wyżej położonej świątyni Minerwy.

Zwiedzanie podziemia i zrozumienie jak w rzeczywistości wyglądało forum w rzymskim Asisium, ułatwione jest rekonstrukcją filmową całej przestrzeni, w której znajduje się zwiedzający.

😉 PRZYDATNE INFORMACJE 

Aby zwiedzić Forum Romanum:

Museo Archeologico e Foro Romano: WEJDŹ

Godziny otwarcia:

Od listopada do lutego: 10.00 – 17.00.
Marzec, kwiecień, maj, październik: 10.00  – 18.00
Czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień: 10.00  – 19.00

Ceny biletów: Normalny Euro 5,00 ; Ulgowy Euro 3 – uczniowie i studenci z legitymacją szkolną, dzieci i młodzież w wieku 8 – 17 lat, grupy powyżej 20 osób, osoby powyżej 65 roku życia

Ti è piaciuto questo articolo? Did you like this post?

Vota il post / Rate it!

Rating: 5 / 5. Num: 1

« Translator
error: Il contenuto è protetto!
Verified by MonsterInsights