Orvieto dla rodzin – Atrakcje dla małych turystów

5
(2)

“Uliczki są jak strumienie górskie, mają ostry nurt i otwierają nieprzewidziane perspektywy(…) Można długo krążyć po mieście, ale nigdy nie traci się poczucia, że katedra jest za plecami i jej przytłaczająca obecność wypiera wszystkie inne wrażenia”.
Takimi słowami opisywał Orvieto pisarz i dramaturg  Zbigniew Herbert. W eseju p.t. „Barbarzyńca w ogrodzie” opowiedział o swoim pobycie w umbryjskim mieście, doskonale oddając jego piękno i włoską atmosferę.

 😉 GOTOWI DO STARTU…

Aby w idealny sposób rozpocząć zwiedzanie miasta, warto zaproponować małym turystom skorzystanie z kolejki, która w kilka minut zawozi podróżnych do zabytkowej części miasta.
Wygodny parking przy dworcu kolejowym w Orvieto daje możliwość zaparkowania samochodu kilka metrów od przystanku, z którego wyjeżdżają biało-czerwone wagony. Kolejka łączy dolną część miasta z zabytkowym centrum, pokonując w kilka minut 580 metrów. Niespodzianką jest przejazd przez 123-metrowy tunel wydrążony w skale tufu.
Wagony kursują co 10 minut (15 w dni świąteczne). Koszt biletu to 1,30 € za osobę. Wjazd jest bezpłatny dla dzieci poniżej 6 lat. Bilet na kolejkę i minibusy jest ważny przez 90 minut. Przewóz psów jest możliwy po zakupie biletu i tylko na smyczy.

STUDNIA ŚWIĘTEGO PATRYKA – IL POZZO DI SAN PATRIZIO

Po zakończonym wjeździe, warto udać się z dziećmi do pobliskiej Studni Świętego Patryka. Studnia o głębokości 58 metrów częściowo wydrążona jest w tufie i dociera do wody znajdującej się pod urwiskiem miasta. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda dno studni i tradycyjnie wrzucić monetę wypowiadając życzenie, musisz zejść po 248 stopniach. Aby wrócić na górę do przejścia masz 247 schodków! Architekt Sangallo pomyślał o dobrym oświetleniu, budując 72 okna łukowe otwarte w kierunku wnętrza studni. Aby rozwiązać problem zatłoczenia na schodach i uprościć operację transportu pojemników z wodą, przewożonych na grzbietach osłów, Antonio da Sangallo Il Giovane zaprojektował dwie rampy spiralnych schodów – jedna do zejścia w dół, druga do wejścia na górę. Zastosowanie schematu spiralnego sprawia, że osoby schodzące i wchodzące nigdy się ze sobą nie spotykają, lecz widzą się przez ogromne okna!

Aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym fascynującym zabytku, sprawdzić godziny otwarcia i ceny biletów przeczytaj artykuł Studnia Świętego Patryka w Orvieto.

TWIERDZA ALBORNOZ – CZAS NA ODPOCZYNEK

W bezpośrednim sąsiedztwie studni znajduje się Twierdza Albornoz, niegdyś okazała czworoboczna forteca chroniona fosą i dwoma mostami zwodzonymi. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1359 roku. Kilkakrotnie zniszczona, ostatecznie odbudowana w 1450 roku. Przez wieki pozostawiona w stanie zaniedbania, powoli straciła swój pierwotny wygląd i popadła w ruinę. Dziś wewnątrz ruin znajduje się park, w których można odpocząć i podziwiać wspaniały widok na malowniczą dolinę.

ZWIEDZANIE WIEŻY MORO – TORRE MORO

Warto przejść się główną ulicą miasta-Corso Cavour, zaglądając do małych sklepów i urokliwych zaułków. Po kilkuminutowym spacerze podchodzi się do Wieży Moro, która odziedziczyła swą nazwę po bogatym właścicielu – Roberto di Sante potocznie zwanym Moro. Położona w samym sercu miasta wysoka wieża, mierzy 47 metry. Na szczycie można podziwiać dzwon odlany w 1313 roku. W XIX wieku został dodany drugi dzwon oraz zewnętrzny zegar, który działa do dziś.
Na wieżę można wejść pieszo lub dla bardziej zmęczonych podróżników istnieje możliwość skorzystania z windy, która dojeżdża do połowy wieży. Następnie drewnianymi schodami wchodzi się na taras, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Niesamowity widok ogarnia całe miasto i otaczające je wzgórza.

Bilety:
Bilet normalny: 2,80 €
Ulgowy 2,00 €: (grupy min. 7 osób, studenci i seniorzy, członkowie FAI)
Ulgowy 1,20 €: (grupy co najmniej 15 osób)
Wejście bezpłatne: dzieci do 10 lat

ORVIETO UNDERGROUND – MIASTO POD MIASTEM

Podczas rodzinnej wizyty w Orvieto warto zagłębić się w podziemia miasta. Odkryte przypadkowo pod koniec lat siedemdziesiątych Orvieto Underground, to około 1200 pomieszczeń wydrążonych w tufie przez człowieka! Liczne groty, tunele, studnie, cysterny i schody do dziś są nie lada atrakcją przede wszystkim dla młodych odkrywców. Bez wątpienia każde dziecko może poczuć się jak Indiana Jones!!!
Groty to głównie pomieszczenia z czasów etrusko-rzymskich. Używane w średniowieczu jako prymitywne „lodówki” oraz piwnice, w których produkowano i magazynowano wino i olej. Ciekawe są gołębniki, w których hodowano gołębie. Ściany pomieszczeń wypełnione są setkami niszy o wymiarach 30x30cm, w których mieszkały ptaki. Nic więc dziwnego, że tradycyjnym, orvietańskim daniem jest pieczony gołąb.
Wizyta w podziemiach jest łatwym spacerem, trasa nie nadaje się jednak do jazdy wózkiem dziecięcym. Odzież sportowa i lekka kurtka polecane są o każdej porze roku.

Zwiedzanie
Wizyta podziemi jest możliwa tylko z przewodnikiem w języku włoskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.
Godziny zwiedzania: codziennie o 11.00; 12,15; 16,00; 17,15.
Miejsce spotkania – Piazza Duomo nr 23.

Bilety:
Bilet normalny: 7,00€
Ulgowy 5,00 €: (grupy min. 20 osób, studenci i seniorzy powyżej 65 lat)
Wejście bezpłatne: dzieci do 6 lat

Zakup biletu do Orvieto Underground daje prawo do uzyskania zniżki na zwiedzanie innego ciekawego miejsca – Studni zwanej Pozzo della Cava w Orvieto.

Aby zarezerwować wizytę, kliknij TUTAJ

 😉 CZAS NA ZABAWĘ

Jeżeli mali turyści poczują się głodni i zmęczeni, dobrym rozwiązaniem jest odpoczynek w parku Giardini della Confaloniera. Park wyposażony jest w huśtawki i zjeżdżalnie dla dzieci oraz liczne ławeczki, gdzie rodzice będą mogli odpocząć w cieniu drzew. 

Ti è piaciuto questo articolo? Did you like this post?

Vota il post / Rate it!

Rating: 5 / 5. Num: 2

« Translator
error: Il contenuto è protetto!
Verified by MonsterInsights