Ferentillo – Tajemnicze mumie i fantastyczne drogi wspinaczkowe!

4
(4)

Ferentillo jest małym miasteczkiem położonym kilka kilometrów od miasta Terni i przepięknego wodospadu Marmore, zbudowanego przez Rzymian w III wieku p.n.e, który do dziś jest jednym z najwyższych w Europie.

Miejscowość jest bardzo dobrze znana wszystkim miłośnikom wspinania, często pojawiają się także grupy wspinaczy z Polski. Miasto otoczone skałami oferuje liczne trasy wspinaczkowe od 15 do 120 metrów, podzielone na 5 sektorów: (l’Isola, le Mummie, Lu Strittu, Il Balcone, il Gabbio), odpowiednich zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wspinaczy. Będąc w Ferentillo trzeba odwiedzić sektor Gabbio (tzw. klatka). Jest to „grota” oddalona od miejscowości o ok. 4 km, do której wiedzie stroma, kręta droga przez sady oliwne.

 😎 CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE

Innym, dość nietypowym powodem do odwiedzenia tego uroczego miasta jest krypta w podziemiach kościoła Santo Stefano di Precetto (świętego Stefana z Precetto), dziś Muzeum Mumii, w którym zachowane są zmumifikowane ciała z 1600 roku!

Od 1500 roku wszyscy zmarli byli chowani w krypcie kościoła Św. Stefana. Odpowiedzialni za pochówek byli bracia Kapucyni. W 1806 roku ogłoszono tzw.edykt napoleoński dotyczący cmentarzy i ekshumacji ciał pochowanych w obrębie miasta. Edykt nakazywał kopanie grobów poza murami miast, w słonecznych i przewiewnych miejscach. Poza tym groby miały być takie same, w celu uniknięcia dyskryminacji pomiędzy klasami społecznymi również po śmierci! Tylko w przypadku wybitnie znanych postaci, komisja sędziów decydowała, czy na grobie może znajdować się napis nagrobkowy o zmarłym. Edykt ten miał zatem dwa podstawowe powody: jeden higieniczno-sanitarny, a drugi ideologiczno-polityczny.

Właśnie przy ekshumacji ciał spod krypty kościoła, ku wielkiemu zaskoczeniu, doszło do niecodziennego odkrycia: wiele ciał zostało całkowicie zmumifikowanych! Oprócz doskonale zachowanej skóry, niektóre z nich nadal miały nienaruszone paznokcie, zęby, uszy, usta, narządy płciowe, brodę i włosy. Do chwili obecnej istnieją 24 ludzkie mumie znalezione w krypcie kościoła (trzy są eksponowane w Muzeum Anatomicznym Uniwersytetu w Perugii), w tym mężczyźni, kobiety i dzieci, niektóre nadal mają dobrze zachowane ubrania. W Muzeum przechowywane jest również 270 czaszek, zapieczętowana trumna i dwa zmumifikowane ptaki po eksperymentach przeprowadzonych w XIX wieku.

 😕 JAK DOSZŁO DO MUMIFIKACJI CIAŁ?

Pod koniec XIX wieku wielu uczonych udawało się do Ferentillo, aby zbadać fenomen mumifikacji ciał. Podczas pierwszej sekcji zwłok okazało się, że proces doskonałej konserwacji pochowanych osób przebiegł w sposób naturalny tzn. z powodu całkowitego wysuszenia części miękkich i płynnych. Zmarli zostali pochowani w bezpośrednim kontakcie z ziemią (tylko nieliczne ciała znaleziono w trumnach), ciała zostały ułożone wzdłuż ściany i pozostawione do rozkładu. Mumifikacja była prawdopodobnie spowodowana specyficznymi właściwościami chemicznymi gleby oraz obecnością bardzo rzadkich grzybów. Podczas ostatniego porządkowania i konserwacji muzeum, znaleziono pochówki w sąsiadującym z kryptą pomieszczeniu, być może przeznaczonym dla osób nieochrzczonych.

😯 POUCZENIE CZY PRZESTROGA?

Nad drzwiami wejściowymi do muzeum umieszczono tablicę z dość nietypową rymowanką o przemijającym życiu…

Oggi a me, domani a te.
Io fui quel che tu sei, 
tu sarai quel che io sono. 
Pensa mortal che il tuo fine è questo,
e pensa pur, che ciò sarà ben presto.

(Dzisiaj mnie, jutro tobie.
Byłem tym kim jesteś ty,
będziesz tym, kim jestem ja.
Pomyśl śmiertelniku, że taki będzie twój koniec,
i pomyśl, że stanie się to niedługo.)

Wśród licznych mumii znajduje się m.in. ciało młodej kobiety w ciąży, starej wieśniaczki, napoleońskich żołnierzy. Dwa ciała zachowały azjatycką fizjonomię: według legendy jest to para chińskich małżonków, którzy podczas miesiąca miodowego przyjechali do Włoch z okazji chrześcijańskiego Jubileuszu w 1750 roku. Los małżonków był bardzo okrutny, bowiem oboje zachorowali i zmarli w Ferentillo, a ich ciała zostały pochowane w krypcie kościelnej.

 😉 ZWIEDZANIE MUZEUM

Wejście do Muzeum Mumii znajduje się przy ulicy Rocca w Ferentillo. Bilet wstępu kosztuje 3,00 €,  bilet ulgowy 2,50 € dla grup powyżej 15 osób, bilet ulgowy 2,00 € dla grup szkolnych.

Rezerwacja mailowa na adres: info@mummieferentillo.it

lub telefonicznie pod numerem 328/6884226 – 335/6543008

INFORMACJE O GODZINACH OTWARCIA MUZEUM

KLIKNJI TUTAJ

DOJAZD DO FERENTILLO

Ferentillo to jeden z nielicznych rejonów, do których bez większego problemu można dotrzeć bez samochodu.

Należy udać się (pociągiem lub autobusem) do Terni, następnie miejskimi autobusem E621 do Ferentillo.

Rozkłady jazdy i przystanki dla trasy autobus E621: https://moovitapp.com/index/pl/transport_publiczny-line-E621-Perugia_e_Umbria-4062-890900-492894-8

Ti è piaciuto questo articolo? Did you like this post?

Vota il post / Rate it!

Rating: 4 / 5. Num: 4

« Translator
error: Il contenuto è protetto!
Verified by MonsterInsights