Kosmiczny magnes – szkielet „przyciągający” uwagę

4
(3)

Dzieło, znane pod tajemniczą nazwą Calamita Cosmica – Kosmiczny Magnes przedstawia gigantyczny szkielet, który jak gdyby nigdy nic leży wygodnie na ceglanej podłodze w kościele Santissima Trinità w Foligno, pokazując się ciekawskim turystom w całej swojej „śmiertelnej” okazałości. To DUŻE dzieło sztuki wywiera na zwiedzających DUŻE wrażenie, więc jeżeli jesteś w pobliżu Foligno, nie możesz go przegapić!

SZKIELET I JEGO TWÓRCA

Calamita cosmica to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i awangardowych dzieł sztuki ostatniego stulecia. Kompozycja należy do artysty Gino de Dominicis, znanego artysty i prowokatora, który w 1988 roku stworzył „białego giganta” w tajemnicy przed światem, decydując się na jego pokazanie dopiero dwa lata po zakończeniu prac.

Dzieło gościło na licznych wystawach m.in. w Rzymie, Florencji, Neapolu, Paryżu i Antwerpii. W 2011 roku szkielet został zainstalowany na stałe w byłym kościele Santissima Trinità in Annunziata w Foligno i do dziś jest częścią sieci muzealnej miasta.

Artysta De Dominicis wiernie odtworzył ludzki szkielet, dodając nietypowy nos w formie ptasiego dzioba, element często powracający w dziełach mistrza. Calamita Cosmica mierzy aż 24 metry i składa się z około 50 części: głowy, dłoni, stóp, 24 żeber, 10 elementów dających kształt rękom i nogom oraz dwóch części tworzących kręgosłup. Olbrzymie, białe kości wykonane są m.in. z gipsu, styropianu i włókna szklanego.

ZAGADKOWA NAZWA

Skąd wzięła się nietypowa nazwa dzieła? Kluczem do jej zrozumienia jest przedmiot, który „trzyma” szkielet. Na środkowym palcu prawej ręki opiera się długi, aluminiowy pręt, pozłacany płatkami złota. Według artysty to właśnie ten element symbolizuje magnes, który łączy człowieka z kosmosem.

 💡 CIEKAWOSTKI

  • Kościół Świętej Trójcy w Annunziata, w którym znajduje się dzieło, został zaprojektowany i poświęcony w drugiej połowie XVIII wieku. Neoklasycystyczny budynek zajął miejsce poprzedniej budowli, którą był kościół świętej Cecylii. Z powodu braku funduszy, został oddany do użytku siostrom Klaryskom jeszcze przed ukończeniem prac dekoracji fasady. W 1860 roku budynek został porzucony przez zakon Klarysek i przestał spełniać funkcje religijne. Był używany jako kwatery wojskowe, piekarnia, spichlerz, magazyn i garaż dla samochodów Policji Państwowej. Mocno zniszczony, został odrestaurowany w celu stworzenia wewnątrz sali wystawienniczej.
  • Legendy na temat istnienia olbrzymów od lat fascynują ludzi. Archeologiczne odkrycia dużych szkieletów mają potwierdzić fakt, że w dawnych czasach ziemię zamieszkiwały istoty przekraczające wzrostem obecnych ludzi. Jedna z proponowanych teorii wyjaśnia, że gigantyczne kości mogą być pozostałością po jakiejś obcej cywilizacji, zamieszkującej naszą planetę w zamierzchłych czasach. Kto wie, może pracując nad swoim olbrzymim dziełem, mistrz De Dominicis zainspirował się właśnie taką teorią…

ZWIEDZANIE

Aby zobaczyć Kosmiczny Magnes, należy udać się do centrum Foligno, na ulicę Garibaldi 153. Szkielet znajduje się wewnątrz byłego kościoła Santissima Trinità in Annunziata. Zwiedzający ma możliwość obejrzenia szkieletu z bliska, spacerując wokół dzieła lub podziwiając jego niezwykłe wymiary z wysokiego  balkonu.
Kościół Santissima Trinità znajduje się w pobliżu stacji kolejowej (pieszo 10 minut). Dla osób podróżujących samochodem wygodny jest odpłatny parking
Il Frantoio leżący kilka metrów od Kościoła Santissima Trinità.

Ceny biletów:
Bilet normalny: 6,00€ (zakup biletu daje możliwość bezpłatnego zwiedzenia Centrum Sztuki Współczesnej w Foligno
Bilet ulgowy: 4,00€ (dzieci i młodzież od 14 do 18 lat, osoby powyżej 65 lat, grupy minimum 5 osób)
Wejście bezpłatne: dzieci do 6 lat

Godziny otwarcia:
Sezon letni
Piątek 16.00 – 19.00

Sobota 10.30 – 12.30 / 16.00-19.00
Niedziela 10.30 – 12.30 / 16.00-19.00
Sezon zimowy
Piątek 15.30 – 18.30

Sobota 10.30 – 12.30 / 15.30 – 18.30
Niedziela 10.30 – 12.30 / 15.30 – 18.30

Jesteś ciekawy, jak wygląda Calamita Cosmica? Koniecznie obejrzyj video zrealizowane podczas wystawy “YTALIA energia pensiero bellezza” w MUS.e we Florencji! 

Ti è piaciuto questo articolo? Did you like this post?

Vota il post / Rate it!

Rating: 4 / 5. Num: 3

« Translator
error: Il contenuto è protetto!
Verified by MonsterInsights