Wodospad Marmore – Najwyższa kaskada w Europie

4.5
(2)

Wasze dzieci są znudzone zwiedzaniem miast i odwiedzaniem licznych sklepików z pamiątkami? Świetnym rozwiązaniem jest wycieczka do Parku Marmore, gdzie można spędzić dzień na łonie natury i wejść na szczyt jednego z najwyższych wodospadów w Europie!

CO WARTO WIEDZIEĆ O WODOSPADZIE?

  • Cascata delle Marmore to najwyższy w Europie, stworzony przez człowieka wodospad. Imponująca kolumna wody spada z wielkim hukiem ze 165 metrów. Wodospad podzielony jest na trzy części, z których najwyższą stanowi górna kaskada o wysokości 83 metrów.
  • Nazwa marmurowy wodospad pochodzi od soli węglanu wapnia, który osadza się na skałach i odbija promienie słoneczne przypominając biały marmur.
  • Będąc świadkiem potęgi i piękna spływającej wody, trudno uwierzyć, że wodospad był powodem krwawych sporów. Protagonistami kłótni byli mieszkańcy dwóch pobliskich miast – Rieti i Terni. Już za czasów Imperium Rzymskiego, obywatele Rieti narzekali na częste zatapianie wiosek i gruntów rolnych, spowodowane wylewem rzeki Velino. W 272 roku p.n.e. z pomocą nadszedł rzymski konsul-Curio Dentato, który rozpoczął budowę kanału zwanego Cavo Curiano. Nowy kanał skierował wodę rzeki Velino na wysokie urwisko, dając początek potężnemu wodospadowi. Takie rozwiązanie z dużej mierze pomogło osuszyć tereny w pobliżu miasta Rieti, powodowało jednak podtapianie upraw rolnych i pastwisk ternańczyków i innych okolicznych wiosek. W ten właśnie sposób zaczęły się odwieczne spory między mieszkańcami doliny, którzy próbowali zniszczyć kanał Curiano i mieszkańcami Rieti, którzy chcieli temu zapobiec. Latami trwały prace, mające na celu wybrnięcie z trudnego i „bagnistego” problemu. Wielokrotnie budowano nowe kanały i przekształcano już istniejące. Ostatecznie wodospad przyjął swój obecny wygląd w 1787 roku.
  • Istnieje mitologiczna legenda o powstaniu marmurowego wodospadu, którą warto opowiedzieć małym podróżnikom…

Dawno, dawno temu, piękna nimfa o imieniu Nera zakochała się w młodym pasterzu o imieniu Velino. Miłość, która zakwitła pomiędzy Nerą i Velino nie spodobała się rzymskiej Bogini Junonie, która zdecydowała, że biedna nimfa zasłużyła na karę. Okrutna Junona zaprowadziła nimfę na szczyt wysokiej góry i tam zamieniła ją w rzekę, która do dziś nosi jej imię – Nera… Zdesperowana nimfa zaczęła płynąć rzeką łez, aż dotarła do miejsca, w którym kiedyś spotkała po raz pierwszy ukochanego Velino. Młodzieniec długo szukał swojej wybranki. Gdy wreszcie dowiedział się o jej okrutnym losie, rzucił się z urwiska,  aby móc ponownie połączyć się z ukochaną. Ten skok, w głębiny wodospadu jest symbolem ich nieskończonej miłości.

Spacerując wzdłuż szlaku nr 1. łatwo zauważyć tunel, który prowadzi na Balkon Zakochanych. Wystarczy wyciągnąć rękę, aby poczuć siłę wiecznej miłości pasterza Velino do pięknej nimfy Nery

CZAS NA WĘDRÓWKĘ!

Szlaki na obszarze wodospadu są podzielone na sześć tras o różnym stopniu trudności. Najbardziej odpowiednie ścieżki dla dzieci to szlaki nr 2 i 3. Zwiedzanie z wózkiem dziecięcym jest możliwe w dolnej części wodospadu, gdzie znajduje się obszar piknikowy. Następnie można przespacerować się szlakiem nr 5, z którego jednak wodospad jest niewidoczny.

Szlak nr 1.  Antico Passaggio-Starodawne przejście: jest najstarszym szlakiem łączącym podnóża wodospadu ze szczytem. Wejście na trasę znajduje się zarówno w dolnej części wodospadu (dolny Belweder), jak i w części górnej (górny Belweder). Przejście całego szlaku mierzy około 900 metrów, wymaga około 40 minut marszu pod górę i 20 minut w dół. Po drodze można wejść na Balkon Zakochanych, będący jednym z najpiękniejszych punktów widokowych. Z górnego Belwederu można dotrzeć do tzw. Specola, czyli loggii zbudowanej przez papieża Piusa VI.

Szlak nr 2. Anello della Nimfa-Pierścień Nimfy: trasa, którą rodziny z małymi dziećmi mogą pokonywać bez większego wysiłku. Szlak prowadzi przez drewniane mosty i schody, zbudowane tuż obok płynącej wody. Czas spaceru to około 20/30 minut. Z góry można podziwiać piękną tęczę.

Szlak nr 3. L’incontro delle acque-Spotkanie wód: odpowiednia także dla małych dzieci trasa, pozwala lepiej podziwiać kaniony wykute w skale przez rzekę Nera. Z tarasu widać zbieg obu rzek – Nery i Velino.

Szlak nr 4. Maestosità-Majestat:  to trasa o średniej trudności, daje pełny widok na trzy części dzielące wodospad.

Szlak nr 5. La rupe e l’uomo-Klif i człowiek: szlak jest wskazany do spaceru z wózkiem dziecięcym lub wózkiem inwalidzkim.

Szlak nr 6. I Lecci Sapienti-Mądre dęby: Łączy dolny i górny Belweder. Jest trasą najtrudniejszą, polecaną wytrawnym wędrowcom wyposażonym w buty trekkingowe. Jest to dość stroma i wyboista trasa, dlatego zaleca się podążanie nią tylko z odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.

KILKA DOBRYCH RAD

  • Uwaga!!! Planując pobyt w parku Marmore, zaleca się sprawdzenie godzin otwarcia wodospadu. Woda z kaskady jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej, dlatego w określonych porach dnia spływ jest zmniejszony do minimum. Od godz.13:00 do 15:00 zapora wodna jest zamykana i spływ jest ograniczony. Godziny otwarcia parku i wypuszczania wody różnią się w zależności od pór roku. Wszystkie informacje można znaleźć TUTAJ.
  • Na spacer z najmłodszymi dziećmi warto zabrać nosidełko, ponieważ większość tras nie nadaje się do spacerów z wózkiem.
  • Zaleca się ubranie wygodnej odzieży i sportowych lub trekingowych butów. Spacer w pobliżu tryskającej wody wiąże się z nieuniknionym prysznicem, więc dobrze włożyć nieprzemakalną kurtkę lub przygotować ubrania na zmianę!
  • Bary, sklepy i łazienki znajdują się w pobliżu parkingów, zarówno w dolnym, jak i górnym Belwederze.

BILETY
Bilet normalny, powyżej 10 lat: 10,00€
Bilet ulgowy, dzieci w wieku 5-9 lat: 5,00€
Bilet rodzinny dla 5-osobowej rodziny, (3 dzieci w wieku od 5 do 9 lat): dzieci płacą 5,00 €
Parking dla kamperów (postój 24h): 15,00€
Bilet na autobus łączący Belweder dolny z górnym: 2,00€
Osoby powyżej 70 lat: 8,00€
Grupy zorganizowane liczące ponad 15 osób: 7,50€ (1 wejście bezpłatne co 15 osób)
Posiadacze Zielonej karty Umbrii: 6,00 €
Wstęp bezpłatny:
Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie
Mieszkańcy gminy Terni
Istnieje możliwość zakupienia biletu on-line TUTAJ
W ten sposób, wejdziesz do parku bez kolejki. UWAGA! Kupno biletu on-line wyklucza zakup niektórych biletów zniżkowych np. biletu rodzinnego.

Strona internetowa parku

Jeżeli szukasz mocnych wrażeń, spróbuj sportów wodnych organizowanych wzdłuż rzeki Nera i Velino. Czekają na ciebie Rafting, River Walking, Hydrospeed i tubing. Informacje i ceny TUTAJ 

Jesteś ciekawy, jak wygląda wodospad Marmore? Koniecznie obejrzyj video zrealizowane przez Massimo Sartoris Videomaker 

Ti è piaciuto questo articolo? Did you like this post?

Vota il post / Rate it!

Rating: 4.5 / 5. Num: 2

« Translator
error: Il contenuto è protetto!
Verified by MonsterInsights